PRP

PRP Tedavisi Ankara

PRP; yara izleri, cilt lekeleri, cilt sarkmaları ve kırışıklıklara karşı yeni nesil çözümler sunan mezoterapi uygulamalarından biridir. “Platelet Rich Plasma” olarak da bilinen işlem aslında kök hücre tedavisidir. Kişinin kendi kanındaki hücrelerle cildi yenileyecek hücrelerin üretilmesi esasına dayanır. Bu yeni hücreler ince iğnelerle yeniden vücuda enjekte edilir. Ankara’daki birçok klinikte farklı amaçlarla PRP tedavisi yapılmaktadır. Yazımızda “PRP nedir?”, “PRP nasıl yapılır?” gibi sorulara yanıt bulabileceksiniz. Prof. Dr. Erol Koç’tan randevu almak içinse dilediğiniz zaman kliniğimizi arayabilirsiniz.

PRP Nedir?

PRP, planet rich plasma yani trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma anlamına gelir. Cildimizde hasar oluştuğunda yaralı bölgeye ilk olarak pıhtı hücreleri gelir ve bu bölgeyi tedavi etme görevi üstlenirler. PRP uygulamasında da temel mantık; pıhtı hücrelerini zenginleştirerek kişiye yeniden vermektir. Hastadan alınan kan örneği ayrıştırılıp zenginleştirilerek kişiye yeniden verilir ve cilt kusurlarının giderilmesi amaçlanır.

PRP Hangi Kusurları Düzeltir?

PRP, mezoterapi ve estetik uygulamalar arasında yeni nesil bir yöntemdir. Birçok cilt kusurunun giderilmesini sağlayan PRP tekniği, her yaştan insanın, yaş ya da genetik faktörlere bağlı olarak sahip olduğu cilt kusurlarını giderebilir. Saç dökülmesi, sivilce ve leke izleri, yara izi ve çatlaklar PRP ile önlenebilen cilt kusurlarının başında gelmektedir. Bunun dışında, sağlıklı ve güçlendirilmiş trombosit hücreler sayesinde cildi yenilediği için kırışıklık ve sarkmalara da iyi gelmektedir. PRP uygulaması, çok etkili, neredeyse tamamen güvenilir ve zararsız bir uygulama olmasıyla birlikte diğer estetik uygulamalara göre etkileri daha geç görülür.

Lazer, radyofrekans ve ışık tedavisinden en ideal sonuçları almak için de PRP işlemine başvurulabilir. Özellikle leke ve sivilce izlerinin lazerle tedavisi PRP ile desteklendiğinde etkin sonuçlar alınmaktadır.

PRP Cildi Nasıl Etkiler?

PRP tedavisindeki asıl aktörler pıhtı hücreleridir. Pıhtı hücreleri, cildimizde yara ve hasarları onarmakla görevlidir. Hastadan alınan kan, çeşitli işlemlerle ayrıştırılır ve pıhtı hücreleri açısından zenginleştirilerek kusurlu bölgeye enjekte edilir. Trombosit hücreler, onarıcı güçlerini bu bölgede iyileşme sağlamak için kullanırlar. Cildin yenilenmesini sağlarlar. Ayrıca pıhtı hücreleri, yaralı bölgeye kök hücreleri çektiği için de hasarlı bölgenin yenilenmesine ve tazelenmesine yardımcı olurlar.

PRP işlemi etkisini göstermeye başladığında hastalarımız, daha genç ve canlı bir cilt görünümüne kavuşmaktadır. Aynı zamanda güneş, sivilce ve diğer dışsal etkenlerle oluşmuş cilt hasarlarında bariz azalma görülmektedir.

PRP Tedavisi Kimlere Yapılır?

Hasarlı bölgeye enjekte edilen kan, tamamen hastaya ait olduğu için uygulamanın riski yok denebilecek kadar azdır. Operasyondan sonra enjeksiyon yapılan bölgede hafif ödem ve morluklar görülebilir. Doktorun reçete edeceği ilaçlarla bunların önüne kolayca geçilebilir. Morluk ve ödemler, hiçbir müdahale olmasa dahi en fazla 1 – 2 gün içerisinde kaybolur. PRP işlemi, cildinin donuk görünmesinden ve renk eşitsizliklerinden rahatsız olan herkese yapılabilir. Hastanın 18 yaşını geçmiş ve sağlıklı bir birey olması yeterlidir. PRP uygulamasında sağlık kriterlerinin dışında kalan durumlar ise:

  • Kanser öyküsü olanlara
  • Kan sulandırıcı ilaç vb. düzenli ilaç kullanımı olanlarda
  • Kan ve damar yolu ile ilgili rahatsızlıklara sahip olanlarda
  • Cilt enfeksiyonu olan kişilere ve ciltte tahriş olmuş bölgelere
  • Hamile ve emziren kadınlara yapılmamaktadır.

PRP Nasıl Yapılır?

PRP işlemi, anestezi ve uygulama ile birlikte toplamda 30 – 40 dakika süren kısa bir işlemdir. İşlem ince uçlu iğnelerle yapılır. Bu nedenle lokal anestezi altında yapılması tercih edilmektedir. Önce hastadan kan örneği alınır ve özel tüplere konulur. Santrifüj cihazında ayrıştırılır ve pıhtı hücreleri açısından zenginleştirilir. Son olarak elde edilen kan ise yeniden hastanın vücuduna, kusurlu bölgeye, enjekte edilir. Hasta işlemden sonra hemen günlük yaşamına dönebilir. Fakat uygulamanın etkili olması için düzenli aralıklarla en az 3 -4 seans tekrar edilmesi gerekir. Ankara’da PRP tedavisi yapan kliniğimizde seans sayıları ve aralıkları, her hastamızın kendi ihtiyaçlarına özel olarak belirlenmektedir.

PRP Etkisi Ne Zaman Belli Olur?

Dolgu ve botoks uygulamalarının aksine, PRP zamanla etkisini gösteren bir işlemdir. Çok etkili bir uygulama olmakla birlikte ilk 2 – 3 seansta belirgin değişiklikler olmaz. PRP cilt düzeltmenin etkilerini görebilmek için yaklaşık 3 – 6 ay arasında beklemek gerekebilir. Bu süre, kişiden kişiye değişebilir.

PRP Fiyatları Ankara’da Nedir?

Yapıldığı ilin büyüklüğü, o bölgedeki talep vb. faktörler tabii ki PRP fiyatlarını etkiler. Ankara, PRP işlemine birçok farklı klinikte talep gösterilen bir şehirdir. Her kliniğin PRP ücretlendirmesi değişmekle birlikte PRP fiyatlarını belirleyen hastanın genetik özellikleri ve cilt tipidir. Uygulanacak seans ve bölge sayısına göre Ankara’da da PRP fiyatları değişmektedir. Kliniğimizin 2021 PRP fiyatlarını öğrenmek ve teknik hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi